08 Кві 2015

Скасування виданих віз – нова практика в Шенгені.

Прокоментуй!

На фоні не дуже оптимістичних повідомлень про перспективи безвізового режиму візова практика знову набуває великого значення. На жаль, і тут приємних новин небагато.

В кінці 2014 року в посольствах низки європейських країн набув поширення феномен, з яким українці досі майже не стикалися.

Консульства почали “відкликати” візи тих заявників, які, отримавши візу, скасували бронь готелю. Навіть якщо заміна готелю була обгрунтованою.

Дипломати переконують, що ця практика абсолютно законна. І візовий кодекс дійсно дає їм таке право.

“Європейської правді” протягом місяця надійшло відразу кілька повідомлень про такі випадки, у двох з них співрозмовники погодилися повідомити редакції візові та інші персональні дані, які дозволяють нам стверджувати – проблема дійсно існує.

І під її дію часом потрапляють добропорядні українці, аж ніяк не потенційні нелегальні мігранти.

Словацьке гостинність

“Ми запланували поїздку до Словаччини на Новий рік і Різдво. На Trip Advisor я знайшов будинок, зв’язався з власниками, зробив передоплату через Paypal. У мене вже була довгострокова австрійська бізнес-віза, у дружини візи не було”, – розповів киянин Дмитро, який попросив не вказувати в статті його прізвище.

“Я завжди був прихильником чесності з посольствами, ми завжди самі подаємо документи. Але цього разу консульство Словаччини відмовилося їх прийняти, бо підтвердження було” не так на офіційному бланку “і не було документів про ведення готелем підприємницької діяльності. Ми зв’язалися з власниками, і тільки тоді виявилося, що вони не платять податків, а тому не можуть зробити те підтвердження, якого вимагає посольство “, – розповів він.

Нагадаємо, проплата за новорічне проживання вже була зроблена.

Подальші дії Дмитра та його дружини Дарини були прогнозованими – на їх місці так вчинив би кожен.

“Ми вирішили забронювати готель на booking.com, отримали від них підтвердження, документи про їх реєстрацію і подали все це в консульство, а після отримання візи – скасували бронювання. Через кілька днів мою дружину викликали в консульство на додаткову співбесіду.

Віце-консул звинуватила мою дружину у брехні. Мовляв, вона взагалі збиралася їхати не в Словаччину, а в Австрію, але боялася, що в австрійському посольстві їй би відмовили у візі.

Звичайно ж, це повна нісенітниця!

Історія на цьому не закінчилася. Візовий кодекс дозволяє подаватися на візу повторно в разі відмови. На цей раз сімейна пара проплатила повну вартість проживання в готелі (щоб зняти підозри в подальшій скасуванні замовлення), але тепер консульство Словаччини … відмовилося приймати документи!

“Отже, ми витратили гроші на візовий збір, купу часу і нервів, я втратив гроші при бронюванні готелю, моя дружина отримала ярлик” брехухи “від віце-консула Словаччини. Ось скільки зусиль і коштів потрібно для” задоволення “провести новорічні та різдвяні свята у Словаччині “, – розчаровано каже Дмитро.

Німецька коректність

У німецькому консульстві, до слова, все принципово інакше. Образливих слів ви тут не почуєте, оскільки з вами … просто не розмовлятимуть.

Олег Лоя – приклад українця з відмінною візовою історією. Дворічна британська віза з дозволом на роботу, національна віза Швеції майже на рік, шенген Норвегії, два німецьких шенгену і кілька інших. Візових правил не порушував, в блок-списку шенгенської системи не значиться.

Більше того, він був настільки впевнений у своїй “візової чистоті”, що вирішив поскаржитися в Берлін на невежливое звернення в консульстві. А також на дивну видану візу – “мультик” на 2,5 місяці, тоді як він повідомляв консульство про другу заплановану поїздку, яка повинна була відбутися через три місяці після початку дії візи.

Берлін, схоже, доручив консулу розібратися з проблемним випадком. Але реакція консула виявилася несподіваною для скаржника.

“Ніяких дзвінків не було. Я просто отримав листа, в якому мені повідомили, що моя віза скасована”, – розповів Олег.

У листі консул по-німецьки повідомив заявнику причину скасування: “бронювання готелю і літака були скасовані вами відразу після отримання візи”.

У нашого співрозмовника є пояснення: “Я все скасував, оскільки потрапив до лікарні і досі ще тут. А вони раді старатися – не впізнавши обставини, відкликали візу!”

Ми не маємо на меті з’ясовувати, чи правду каже Олег про мотиви відмови від поїздки. В той же час, можемо повідомити: у німецькому консульстві нам підтвердили, що не вважають за необхідне консультуватися з особою, чия віза відміняється.

“Віза повинна бути відкликана у разі, якщо підстав для її видачі більше не існує. А це – саме ті випадки, коли бронювання готелю скасовується туристом після отримання візи”, – пояснив “Європейської правді” прес-секретар посольства Німеччини в Україні Крістофер Фукс.

В інтернеті нескладно знайти свіжу інформацію про інших схожих випадках. До слова, форуми свідчать, що німці – традиційно одна з найбільш “суворих” консульств Шенгену – практикують скасування віз не лише в Україні, але і в Росії.

Так що це точно не ознака негативного ставлення саме до наших заявникам.

Законність дій посольств

Дипломати відзначають: відгук віз насправді є законною дією, ця можливість передбачена ст. 34 Візового кодексу ЄС, який діє ще з 2010 року.

Просто досі в консулів було таке право, а тепер – з’явилася практика.

Це – реакція консульств на хитрощі, які ми, українці, звикли вважати нормальною практикою. Але будемо чесні з собою – з точки зору консула фіктивне бронювання готелю є обманом.

Ми шукаємо і ділимося один з одним інформацією про те, в якому консульстві легше отримати візу, і намагаємося подаватися саме там: бронь готелю, бронь квитка – і віза готова!

Два роки тому таким консульством була Словаччина, яка почала видавати мультивізи туристам. Через це з’явилися претензії до словаків з боку інших держав Шенгену, і Братислава була змушена зробити крок назад в полегшенні візового режиму.

“Ми тепер змушені перевіряти, чи коректно громадянин використовував видану візу. Адже в 2013 році міграційна поліція з’ясувала, щоблизько 50% українців, які отримали словацьку візу, жодного разу не в’їхали на територію Словаччини.

Тому в 2014 році ми отримали зміни до інструкції з видачі віз. Торік ми почали частіше застосовувати право на відкликання візи, яке надається нам візовим кодексом “, – повідомив” Європейської правді “прес-секретар посольства Словаччини Павел Хробак.

Як обійти небезпеки

А тепер – до реалій.

Залишимо осторонь думки про те, що бронювання не може бути скасоване …

Звичайно ж, може! Більше того, часто це не є ознакою некоректних дій. Можна знайти готель за кращою ціною або з’ясувати, що на лижному курорті, куди ви вирішили поїхати, цього року немає снігу, але він є в сусідньому селі. То який сенс залишати старе бронювання?

І в німецькій, і в словацькому консульстві “Європейської правді” повідомили, що у туристів в цьому випадку є можливість уберегти себе від анулювання візи.

“Туристичні фірми інформують нас про зміни планів, якщо такі мають місце. Потрібно, щоб індивідуальні туристи теж нас інформували. Достатньо написати e-mail в посольство, вказавши дані паспорта, номер візи та інформацію про зміни”, – пояснив прес-секретар словацького посольства , який перевірив цю можливість у співробітників консульського відділу.

“Якщо ви хочете просто зміна замовлення – припустимо, якщо є варіант з кращою ціною, слід проінформувати про це консульство. В цьому випадку ми будемо вважати, що вимоги візового кодексу і далі виконуються”, – підтвердив його колега з посольства Німеччини.

Ще один практичний рада – у жодному разі не відміняйте бронь, як тільки отримали візу. Для консулів це – вірна ознака обману.

І тут з ними складно не погодитися.

“Дама (Дарина, героїня нашого словацького епізоду) отримала паспорт в консульстві в проміжку між 14:00 і 14:30. А в 14:33 того ж дня готель повідомив, що вона скасувала бронювання!” – Розповів представник словацького диппредставництва.

Відзначимо, що скасування віз (принаймні, поки) не є надто поширеною практикою і стосується лише частини посольств. Переважно відкликають візу ті диппредставництва, які перед тим вимагали додаткові документи з готелю.

Адже тоді в готелі розуміють, що їх змусили робити фіктивні довідки, і мають підстави повідомити про це консульство.

Якщо ж ви просто забронювали житло на booking.com, а потім скасували бронювання, то небезпеки немає. Хіба що є можливість того, що посольський працівник вирішить перевірити дані раніше виданої візи і випадково розкриє обман.

У будь-якому випадку, нам доведеться миритися з оновленою візової практикою посольств.

І сподіватися, що в підсумку – в кращому разі, з 2016 року – ЄС нарешті скасує візи для короткострокових поїздок українців.

Адже зараз всі – і українці, і навіть більшість консульських співробітників – прекрасно розуміють, що

існуючий візовий режим – це перешкода насамперед для добропорядних мандрівників.

Детальніше про це – на “Європейської правді” вже найближчим часом, в одному з наступних матеріалів з візової тематики.

Автор:Сергій Сидоренко,
редактор “Європейської правди”
ЧИТАЙ ТАКОЖ:
Польща змінила візову практику в Україні, збільшивши частку “довгих віз”
Клімкін: ми не повинні платити безвізовим режимом за агресію РФ; шанс ще є
Брюссель ще може підтвердити готовність Києва до скасування віз – латвійський дипломат
Томбінський: у травні безвізового режиму не буде
Бельгія пообіцяла ЄК не порушувати спрощення візового режиму з Україною
Візові центри країн Шенгену в Києві змінили локацію
Болгарія спростила отримання віз для деяких категорій громадян України

[нагору]
Залиште коментар